W niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku w siedzibie Izby Lekarskiej w Gdańsku odbył się kolejny już turniej szachowy dla lekarzy, prawników oraz członków ich rodzin.

W piękny niedzielny poranek do Izby przybyło aż 44 zawodniczek i zawodników. Pośród wszystkich zawodników aż 14 to juniorzy - ośmioro najmłodszych nie przekroczyło nawet granicy 10 roku życia (wszyscy z rodzin lekarskich), najstarsi zawodnicy przekroczyli 60 r. życia. Podczas dziewięciu rund rozegraliśmy w sumie blisko 400 partii.

Nz. Najlepsi juniorzy turnieju

Walka o najwyższe lokaty trwała niemal do ostatniego meczu w ostatniej rundzie. Ostatecznie w całym turnieju zasłużenie zwyciężył Jarosław Tomaszewski (7,5 pkt.), który jednocześnie był najlepszym zawodnikiem wśród lekarzy. Drugie miejsce wśród lekarzy zajął Maciej Rek (7,0 pkt. - 4 miejsce w klasyfikacji ogólnej), a trzecie Łukasz Rolbiecki (6,0 pkt. - 7 miejsce w klasyfikacji ogólnej).

II miejsce w klasyfikacji ogólnej zajął Marcin Klamann (7,0 pkt.), który jednocześnie okazał się najlepszym zawodnikiem wśród prawników. Po raz pierwszy pośród graczy - prawników mieliśmy 2 przedstawicieli izby notarialnej.

Na III miejscu uplasował się Krzysztof Zieliński (7,0 pkt.), który jednocześnie zwyciężył w dwóch kategoriach: najlepszy junior i  najlepszy zawodnik wśród członków rodziny. Zauważyć trzeba, że jest to bardzo młody 13-letni zawodnik, który z sukcesami walczy z seniorami. Drugie miejsce w kategorii juniorów zajął Wojciech Wysokiński (5,0 pkt.), a trzecim najlepszym juniorem był zaledwie 10-letni Igor Ziomek (5,0 pkt.). Każdy z juniorów otrzymał pamiątkowy medal i dyplom.

Nz. Najlepsi zawodnicy turnieju

Piękną tradycją stało się to, że puchary, dyplomy i nagrody książkowe dla najlepszych wręczał Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku - Dariusz Kutella, wspomagany przez Przewodniczącego Komisji Sportu - Marcina Szczęśniaka.

Kontynuujemy tradycję losowania nagród książkowych - najmłodsi  na sali z radością i zapałem wylosowali 6 osób, które następnie otrzymały w prezencie publikacje książkowe: „Prawo medyczne dla lekarzy” (jednym ze współautorów jest adw. Karol Kolankiewicz – jeden z głównych organizatorów) oraz „Dysputa prawnicza o umowie między medykiem a chorym”.

Zawody po raz kolejny sprawnie poprowadził sędzia szachowy Wiesław Libura, który na co dzień zajmuje się szkoleniem najmłodszych szachistów w klubie szachowym UKS Korona Gdańsk.

Szczególne i gorące podziękowania należą się Izabeli Krywuć i Katarzynie Samborskiej za niezwykle zaangażowanie i sprawną obsługę turnieju w aspekcie organizacyjnym.

Zapraszamy na kolejny turniej - na początku grudnia 2024 roku.