Nagroda Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae została ustanowiona w 2005 roku. Otrzymują ją przede wszystkim lekarze i lekarze dentyści, którzy szczególnie wyróżnili się w działaniu lekarskiego samorządu zawodowego, w pracy na rzecz Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.
Nagrodę mogą otrzymać także osoby spoza środowiska lekarskiego, które zasłużyły się szczególnie współpracując z Okręgową Izbą Lekarską we wszystkich dziedzinach wpływających na zwiększenie prestiżu stanu lekarskiego, podniesienie poziomu kultury, sprawności fizycznej i intelektualnej lekarzy i lekarzy dentystów.
Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae to nagroda pamiątkowa: pióro, medal, po prostu dowód pamięci i wdzięczność.
Nagroda przeznaczona jest także dla osób, które pełniąc ważne funkcje ustawodawcze lub wykonawcze w państwie polskim podejmują, wspólnie z samorządem lekarskim, wysiłek na rzecz zmiany wadliwego systemu ochrony zdrowia, wiedząc, że jest to dziedzina bliska każdemu człowiekowi.
W ciągu kadencji nagroda przyznawana jest nie więcej niż dziesięciu członkom samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Maksymalna liczba lekarzy uhonorowanych nagrodą w każdym roku nie przekracza trzech osób. W szczególnych przypadkach nagrodę można przyznać także innym osobom, bez ograniczenia ilości nagród, w ramach posiadanych środków budżetowych. Swoje kandydatury może zgłaszać każdy lekarz.
Laureaci Nagrody Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae (lekarze)
- kol. Roman Abramowicz
- kol. Maria Adamcio-Deptulska - dwukrotna laureatka
- kol. Bogumiła Adamczak
- kol. Zdzisław Bereznowski
- kol. Piotr Bieńkowski
- kol. Zbigniew Biesiekierski
- kol. Roman Budziński
- kol. Małgorzata Cimoszko-Rams
- kol. Krzysztof Dębicki
- kol. Janusz Dębski
- kol. Józef Dobrecki
- kol. Anna Frankiewicz
- kol. Tomasz Gorczyński
- kol. Wojciech Grabe
- kol. Marek Haczkowski
- kol. Antoni Hlavaty
- kol. Wojciech Homenda
- kol. Anna Ingielewicz
- kol. Zbigniew Jankowski
- kol. Maria Janiak
- kol. Michał Kaliszan
- kol. Wiesława Klemens
- kol. Anna Kobierska
- kol. Agnieszka Koczerga
- kol. Jerzy Kossak
- kol. Dariusz Kutella
- kol. Bogusław Lipka
- kol. Izabela Łebek
- kol. Mariola Łyczewska
- kol. Jerzy Matkowski
- kol. Jerzy Matysik
- kol. Marzena Mazur
- kol. Maciej Michalik
- kol. Anna Michońska
- kol. Marta Michowska
- kol. Wojciech Mokwa
- kol. Janina Niwińska-Płocka
- kol. Jacek Ołubiec
- kol. Maciej Pasieka
- kol. Jadwiga Petryk
- kol. Danuta Pietrzak-Patelak
- kol. Leonard Pikiel
- kol. Danuta Podjacka
- kol. Janusz Popaszkiewicz
- kol. Halina Porębska
- kol. Józefa Przeździak - dwukrotna laureatka
- kol. Wojciech Ratajczak
- kol. Barbara Sarankiewicz-Konopka - dwukrotna laureatka
- kol. Jolanta Senko-Byrdziak
- kol. Piotr Sibora
- kol. Grażyna Siemińska-Pempkowiak
- kol. Ewa Siewierska-Chomeniuk
- kol. Maria Sikorska-Butrymowicz
- kol. Tomasz Smiatacz
- kol. Anna Sobieszek-Kundro
- kol. Janina Suchorzewska
- kol. Katarzyna Sulak
- kol. Andrzej Szczerba
- kol. Maria Szczęsny
- kol. Marcin Szczęśniak
- kol. Łukasz Szmygel
- kol. Arkadiusz Szycman
- kol. Iwona Ślęzak
- kol. Anna Śpiałek-dwukrotna laureatka
- kol. Janina Śramkiewicz
- kol. Grażyna Świątecka
- kol. Jerzy Umiastowski
- kol. Elżbieta Witkowska
- kol. Katarzyna Wiśniewska
- kol. Krzysztof Wójcikiewicz
- kol. Alicja Zalewska-Juzwa
- kol. Andrzej Zapaśnik
- kol. Tomasz Zdrojewski
Laureaci Nagrody Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae (spoza środowiska lekarskiego)
- Paweł Adamowicz
- Wojciech Bonisławski
- Elżbieta Czarnecka
- Joanna Dałek
- Dariusz Drelich
- Marek Kaczmar
- Iwona Kaczorowska-Kossowska
- Karol Kolankiewicz
- Michał Kozorys
- Wiesław Makarewicz
- Maria Miłoszewska
- Elżbieta Mówińska
- Paweł Orłowski
- Piotr Paluchowski
- Roman Perucki
- Małgorzata Pytel
- Paulina Siedlecka
- Aleksandra Szczepańska
- Elżbieta Czarnecka

