E-RECEPTY

E-RECEPTY

Jak zacząć pracę z e-receptą – instrukcja dla lekarzy pracujących w ramach praktyk indywidualnych i grupowych

 

 

 

 

 

 

Przypominamy iż zgodnie z przepisami prawa (Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia Dz. U. 2011 Nr 113 poz. 657) od stycznia 2020 roku w obiegu mogą pozostać tylko recepty w postaci elektronicznej tzw. e-recepty. Wyjątkami są (określone w ustawie Prawo Farmaceutyczne art. 95b – czyli wystawiane papierowo) recepty pro auctore, pro familiae, recepty transgraniczne, recepty na leki z importu docelowego, recepty dla osób o nieustalonej tożsamości oraz w przypadku zaistnienia sytuacji braku dostępu do Systemu P1.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia wystawiania e-recept jest wygenerowanie bezpłatnego certyfikatu do Systemu P1, aby tego dokonać niezbędne jest złożenie wniosku z poziomu RPWDL.  Potem należy skorzystać z Instrukcji w postaci filmu prowadzącego krok po kroku. Kolejne działania to uruchomienie modułu e-recepty w Państwa systemie gabinetowym.

Zachęcamy do odwiedzenia podstrony dedykowanej e-recepcie, w sekcji „Co powinieneś wiedzieć o e-recepcie” zamieszczone są pomocne dla Państwa dokumenty (m.in. najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi). Zachęcamy także do odwiedzenia strony www.pacjent.gov.pl, za pośrednictwem której możecie się Państwo zalogować do swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Internetowe Konto Pacjenta stanowi pierwszy krok do zapewnienia nieograniczonego dostępu pacjentom do informacji o udzielonych świadczeniach zdrowotnych czy planowanych wizytach. Dzięki ww. platformie internetowej, każdy pacjent na bieżąco ma dostęp do informacji o lekach zleconych w ramach wizyty lekarskiej (wraz ze szczegółowymi informacjami o samym leku – ulotka), a także o łącznej wysokości refundacji jaką został objęty. Ponadto, dzięki funkcji – pełnomocnicy – pacjent może upoważnić dowolną osobę do dostępu do informacji o swoim stanie zdrowia oraz dokumentacji zgromadzonej na IKP.

 W przypadku pytań lub potrzeby zorganizowania szkolenia zachęcamy do kontaktu mailowego e-recepta@csioz.gov.pl a także telefonicznego – nasza infolinia 19 457 jest czynna w godz. 6 – 21.

 

Aby praktyka zawodowa od 1 stycznia 2020 roku mogła wystawiać e-recepty, powinna do końca 2019 roku zgłosić gotowość podłączenia do Platformy P1

Jak to zrobić?

  1. Załóż konto na RPWDL

(Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą -aplikacja Rejestr Praktyk Zawodowych www.rpwdl.csioz.gov.pl)

Każda praktyka ma przypisany swój unikalny numer księgi rejestrowej wpisanej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, aby podłączyć się do platformy P1

należy posiadać uprawnienia do swojej księgi rejestrowej

 

  1. Prześlij wniosek o nadanie uprawnień (do pobrania wniosek_o_nadanie_uprawnien)

Wypełniony wniosek  wyślij na adres komisjapraktyk@oilgdansk.pl

Po nadaniu uprawnień przez Izbę należy   

 

  1. Złożyć wniosek o dostęp do systemu P1

logujemy się do aplikacji Rejestr Praktyk Zawodowych i wybieramy  utwórz nowy wniosek następnie wniosek o założenie konta w P1 i wygenerowanie certyfikatów(na stronie www.csioz.gov.pl – e-Zdrowie  znajduje się film instruktażowy)

 

  1. Zaimportuj pliki certyfikatów zgodnie ze wskazówkami dostawcy swojego oprogramowania gabinetowego

 

  1. Zaktualizuj oprogramowanie o funkcjonalność e-recepty

 

  1. Wystawiaj e-recepty

WAŻNE!!!

Dla prawidłowego funkcjonowania e-recepty dane w księdze rejestrowej muszą być aktualne i uzupełnione o numer telefonu do praktyki

(gabinet, praktyka w miejscu wezwania)

 

PREZENTACJA  NT.  E-RECEPT

A4_e-recepta

Prezentacja e-recepta, e-skierowanie, IKP