Program szkoleń dla lekarzy stażystów 2024/25.

Zasady szkoleń.

Zgodnie z uchwałą z marca 2024 roku Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Gdańsku szkolenia dla lekarzy stażystów będą odbywały się w formie hybrydowej. Program szkoleń jest opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, które jest przepisem prawa obowiązującym zarówno organizatorów szkoleń, wykładowców, jak i lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staż podyplomowy. Realizowane jest z pieniędzy publicznych przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia do Urzędów Marszałkowskich i ściśle rozliczanych w oparciu o reguły prawne. Dlatego nie jest możliwe jakiekolwiek zaliczenie „uznaniowe”. Organizatorzy mają obowiązek porządnie i zgodnie z programem szkolenie przeprowadzić, a lekarze stażyści – uczestniczyć w nich i wynieść jak najwięcej wiedzy przydatnej  w późniejszej samodzielnej pracy po skończeniu stażu.

Szkolenia w roku ubiegłym nie mogły być właściwie przygotowane, ze względu na ogłoszenie programu staży już po ich rozpoczęciu, a warunki m.in. finansowania, uzgadnianie form szkoleń itp. odbywały się wiele miesięcy po rozpoczęciu stażu. Dlatego zrozumiałe były krytyczne uwagi ze strony stażystów. Obecnie we współpracy z zespołem lekarzy stażystów z rocznika 2023/24 oraz wykładowców, mogliśmy się przygotować i przygotowaliśmy program szkoleń uwzględniający dwa założenia:

  1. Rzetelnej realizacji programu szkoleń.
  2. Minimalizacji czasu szkoleń stacjonarnych.

Na kilku spotkaniach z zespołami wykładowców uzgodniliśmy następujące formy szkoleń:

  1. Samokształcenie: zapoznanie się z treściami opublikowanymi na stronie internetowej OIL w Gdańsku, dostępnych po kliknięciu linku w e-mailu. Opanowanie tych treści będzie konieczne do interaktywnego uczestnictwa w dalszej części szkoleń prowadzonych on-line. Materiały obejmować będą np. Kodeks Etyki Lekarskiej, najistotniejsze fragmenty przepisów prawa, treści konwencji itp. Czas na ich opanowanie wygospodarujemy w ten sposób, że godziny wykładów on-line będą skrócone do 45 minut.
  2. Wykłady on-line z obowiązkowym uczestnictwem, których zaliczenie uwarunkowane będzie zalogowaniem ze stale włączoną kamerką i stałą gotowością do uczestnictwa w różnych formach interaktywności w oparciu o wcześniej opanowane w ramach samokształcenia treści (pytania wykładowcy, podział na grupy celem opracowania problemu, quizy itp.). Należy we własnym zakresie upewnić się, że posiadany sprzęt informatyczny i połączenie internetowe zapewnią niezakłóconą łączność podczas szkoleń. Proszę wziąć pod uwagę, że niespełnienie powyższych warunków będzie automatycznie skutkować koniecznością odrobienia tego dnia szkoleń z inną grupą.
  3. Zajęcia stacjonarne prowadzone w Ośrodku Kształcenia OIL w Gdańsku, w formie seminariów z aktywnym uczestnictwem lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staż podyplomowy.

Proporcie poszczególnych form kształcenia zawarte są w poniższej tabeli i wynikają z konieczności pogodzenia dwóch założeń: minimalizacji czasu szkoleń stacjonarnych i rzeczywistego zaangażowania w szkolenia samych lekarzy stażystów.

WYKŁADY

Liczba godzin łącznie

e-lerning w grupach do 100 osób

Stacjonarne w podgrupach 50-osobowych

Orzecznictwo

20

18

2

Prawo medyczne

28

20

8

Bioetyka

20

12

8

Zdrowie publiczne

20

20

0

Szczepienia ochronne

7

7

 
Komunikacja z pacjentem

20

10

10

RAZEM

115

87

28

Przewidziane w programie staży egzaminy odbywać się będą w formie testów on-line dostępnych po kliknięciu linku wysyłanego w mailu. Test będzie można zaliczyć w określonym czasie (24 godziny na otwarcie testu i 1,5 minuty na jedno pytanie testowe). Niezaliczenie testu (mniej niż 2/3 poprawnych odpowiedzi) będzie wymagało poprawienia z inną grupą. Kolejna poprawka będzie wymagała przyjazdu do Izby i zaliczenia testu w formie pisemnej. Testy dla lekarzy uczestniczących aktywnie w szkoleniach będą łatwe!

Łącznie w naszej Izbie szkolimy w tym roku 564 Koleżanek i Kolegów stażystów.

Cykl szkoleń będzie obejmował:

2 tygodnie wykładów on-line (łącznie 80 godzin lekcyjnych) w grupach max. 100-osobowych

oraz

1 tydzień wykładów stacjonarnych w 50-osobowych podgrupach A i B : wykłady przez 4 dni w tygodniu po 7 godzin – łącznie 28 godzin. W piątek przewidujemy czas na zaliczenia i sprawdziany w formie elektronicznej on-line.

GRUPA

I

II

III

IV

V

VI

e-lerning

13-24.I.

10-21.II.

10-21.III.

7-18.IV.

19-30.V

16-30.VI.

Stacj.       A

                   B

27-30.I.

3-6.II.

24-27.II.

3-6.III.

24-27.III.

31.III-3.IV.

5-8.V.

12-15.V

2-5.VI.

9-12.VI

1.VII-4.VII

7-10.VII.

Szczegółowy program dla wszystkich grup zostanie opublikowany na stronie internetowej Izby i będzie rozesłany pocztą e-mail po uzgodnieniu terminarzy ze wszystkimi Wykładowcami (pod koniec grudnia 2024r.).

Prosimy zapisywać się do poszczególnych grup pod poniższymi linkami. Decyduje kolejność zgłoszeń. Maksymalna liczba osób w grupie to 100, a w podgrupie do wykładów stacjonarnych 50. Możliwość zapisywania się będzie otwarta do dnia 16 grudnia 2024 roku do godziny 12.00. „Spóźnialskich”  zapiszemy w wolne miejsca losowo.

Zasady rejestracji w grupie:

1. Do grupy mogą zapisać się wyłącznie użytkownicy są zarejestrowani i zalogowani na naszej stronie, w zależności od dostępności wolnych miejsc (jeżeli przycisk "Zapisz się na szkolenie" nie jest dostępny, oznacza to, że wszystkie dostępne miejsca są zarezerwowane).

2. Można zapisać się tylko do jednej z grup (w przypadku zarejestrowania osoby w kilku grupach osoba ta zostanie usunięta z tych grup!!!)

3. Kiedy ktoś zapisuje się np. do grupy II na e-learning, to musi się zapisać na stacjonarne tylko do grupy II A lub II B (nie ma innej możliwości, nie może się taka osoba zapisać np. do grupy III B)

4. W przypadku omyłkowego wpisu do grupy lub rezygnacji:

- można ponownie przejść do tej strony wpisu do grupy i nacisnąć przycisk "WYPISZ SIĘ Z SZKOLENIA" (w profilu w sekcji Moje szkolenia jest link do tej strony, oznacza to, że użytkownik profilu musi kliknąć ten link, przejść do tej strony wpisu do grupy i nacisnąć przycisk "WYPISZ SIĘ Z SZKOLENIA")

- można poinformować o tym pod adresem OIL Gdańsk - Komisja ds. Kształcenia Medycznego e-mail:  komisjaksztalcenia@oilgdansk.pl

I (dentyści)

e-learning 13-24.I.

ZAPISZ SIĘ

I (dentyści)

stacj. A 27-30.I.

ZAPISZ SIĘ

I (dentyści)

stacj. B 3-6.II.

ZAPISZ SIĘ

II

e-learning 10-21.II.

ZAPISZ SIĘ

II

stacj. A 24-27.II.

ZAPISZ SIĘ

II

stacj. B 3-6.III.

ZAPISZ SIĘ

III

e-learning 10-21.III.

ZAPISZ SIĘ

III

stacj. A 24-27.III.

ZAPISZ SIĘ

III

stacj. B 31.III-3.IV.

ZAPISZ SIĘ

IV

e-learning 7-18.IV.

ZAPISZ SIĘ

IV

stacj. A 5-8.V.

ZAPISZ SIĘ

IV

stacj. B 12-15.V

ZAPISZ SIĘ

V

e-learning 19-30.V

ZAPISZ SIĘ

V

stacj. A 2-5.VI.

ZAPISZ SIĘ

V

stacj. B 9-12.VI

ZAPISZ SIĘ

VI

e-learning 16-30.VI.

ZAPISZ SIĘ

VI

stacj. A 1.VII-4.VII

ZAPISZ SIĘ

VI

stacj. B 7-10.VII.

ZAPISZ SIĘ