W uznaniu zasług, decyzją Kapituły Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, dyrygent Gdańskiego Chóru Lekarzy dr hab. Michał Kozorys, prof. Akademii Muzycznej, nagrodzony został nagrodą PRO BONO SOCIETATIS MEDICORUM POMERANIAE W KADENCJI 2022–2024.

Wręczenie nagrody odbyło się podczas XLIII Sprawozdawczego Okręgowego Zjazdu Lekarzy 23 marca 2024 roku. Podczas tego wydarzenia Chór wykonał kilka utworów z bogatego repertuaru, prezentując przekrojowo zarówno styl klasyczny, ludowy, jak i muzykę rozrywkową. Jak wielokrotnie wcześniej podkreślał Prezes OIL Dariusz Kutella, Gdański Chór Lekarzy stał się perełką działalności pozazawodowej lekarzy. Charyzma i ciężka praca dyrygenta przynosi piękne efekty. W wywiadzie zamieszczonym w „Pomorskim Magazynie Lekarskim” w 2022 roku Michał Kozorys podkreślał, że specyfika chóru lekarzy jest nieco inna niż pozostałych zespołów, z którymi pracuje. Mówił wtedy: Każda kolejna próba czegoś mnie uczy, jest dla mnie kolejnym doświadczeniem, a chyba najbardziej uczy mnie… cierpliwości i zrozumienia, że śpiewający lekarze są ciągle lekarzami (a nie zawodowymi śpiewakami), którzy pół godziny przed próbą przyjmowali jeszcze pacjentów w gabinecie.

Zrozumienie tego fenomenu pozwoliło zbalansować rzeczy niemożliwe - oczekiwanie wysokiego poziomu artystycznego przy chronicznym braku czasu na jego osiągnięcie. Chór lekarzy miał być przede wszystkim miejscem odskoczni dla zmęczonych i pracujących, czasami w warunkach wysokiego stresu, lekarzy. Miejscem spotkania w świecie muzyki, przyjaciół - miejscem relaksu. Początkowo nikt nie myślał, że zespół stanie w szranki konkursowe na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych, a zdobywanie na nich miejsc medalowych nie było nawet w sferze marzeń. A jednak się udało! Ciężka, „organiczna” praca dyrygenta, zdolni śpiewający lekarze i wspierające ich rodziny, miła atmosfera na próbach, cieplarniane warunki tworzone przez Izbę Lekarską w Gdańsku - źródłem sukcesów.

Niezmienne są fakty, o których w wywiadzie w 2022 roku mówił dyrygent: Śpiewający lekarze są na pewno ludźmi z pasją i wielką chęcią do śpiewania. Inteligencja, świetne poczucie humoru, zainteresowanie innymi dziedzinami sztuki - to wszystko powoduje, że praca na próbach jest bardzo twórcza, a jednocześnie z dużą dawką śmiechu i dobrego humoru.
Chórzyści chętnie wspierają wartościowe inicjatywy kulturalne. Jesienią 2023 roku Gdański Chór Lekarzy został zaliczony w poczet szlachetnego grona patronów barokowych organów w Kaplicy św. Anny, przy kościele św. Trójcy w Gdańsku, przekazując darowiznę zebraną wśród chórzystów na rzecz ich remontu i renowacji. Chór jest oficjalnym Patronem piszczałki H w głosie Bordun 16. Certyfikat odebrał prezes chóru dr n. med. Kamil Jankowski.
Kolejnym szlachetnym przedsięwzięciem jest współpraca ze Stowarzyszeniem dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów PARK ON, którego założycielka - lek. Urszula Wyrwińska - jest chórzystką Gdańskiego Chóru Lekarzy, a na próbach towarzyszy jej śpiewający mąż Krzysztof.

Z roku na rok powiększa się grono śpiewających lekarzy. Chór aktywnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Izbę Lekarską, są to na przykład coroczne wręczanie Prawa Wykonywania Zawodu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance czy spotkania świąteczne w siedzibie Izby. Chór zdobywa nagrody na konkursach chóralnych, bierze czynny udział w Ogólnopolskich Festiwalach Chórów Lekarskich.
W ramach popularyzowania chórów lekarskich i kultury lekarskiej zrodził się kolejny projekt muzyczny. Izba Lekarska warmińsko-mazurska, gdańska i szczecińska, przy współudziale Ośrodka Kultury i Dziedzictwa Historycznego Naczelnej Izby Lekarskiej, zorganizowała 8 czerwca 2024 roku w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku przy ul. Profesorskiej 3 uroczysty koncert. W najstarszym kościele parafialnym na Starym Mieście w Gdańsku „Glorię” Vivaldiego wykonało pięć chórów lekarskich w towarzystwie Orkiestry Zespołu Capella Gedanensis. Chóry to: Medicantus z Warszawy, Medici Pro Musica z Olsztyna, Remedium ze Szczecina, Medicoro z Białegostoku oraz Gdański Chór Lekarzy. Solistki - lekarki: Ewelina SielskaBadurek oraz Hanna Zajączkiewicz. Całość poprowadzi dyrygent Gdańskiego Chóru Lekarzy Michał Kozorys.

Kolejne koncerty odbędą się 12 października 2024 roku w Szczecinie oraz 7 grudnia 2024 roku w Olsztynie. Gloria D-dur RV589 Antonio Vivaldiego powstała prawdopodobnie w 1715 roku dla chóru Ospedale Della Pieta - klasztorze, sierocińcu dla dziewcząt w Wenecji. Ospedale było sławne w całej Europie z edukacji muzycznej, było instytucją charytatywną utrzymywaną z datków. Doskonałe koncerty przynosiły sławę, hojność mecenasów, przychylność władz i chwałę Republiki Weneckiej. Antonio Vivaldi - ksiądz, skrzypek wirtuoz, nauczyciel muzyki, kompozytor - pracował z zespołem Ospedale przez niemal całe życie. Skomponował tam wiele utworów religijnych i świeckich. „Gloria” to dzieło imponujące dojrzałością i głębią. Ma niezwykły urok.
Chóry Lekarskie pod dyrekcją Michała Kozorysa, zapraszając Państwa na koncert, mają nadzieję oczarować pięknem wykonania tego niezwykłego dzieła. Tak jak w XVII i XVIII wieku wysłuchanie zespołu Ospedale della Pieta było obowiązkowym punktem odwiedzin Wenecji, tak teraz niech ten
koncert będzie obowiązkowym punktem pobytu w murach Starego Miasta w Gdańsku.
Z muzycznym pozdrowieniem,
✍ lek. dent. Danuta Tomczak