Najczęściej zadawane pytania

Kategorie

Aktualności, Aktualności biura prawnego, Dokumentacja medyczna, Lekarze Dentyści, Młodzi lekarze, NFZ, Różne, Ważne komunikaty |

Dokumentacja medyczna bez tajemnic. Jak prawidłowo dokumentować świadczenia zdrowotne i czego bezwzględnie unikać

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, Prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej to nie tylko nasz ustawowy obowiązek, ale przede wszystkim najskuteczniejsza tarcza prawna w codziennej praktyce lekarskiej. Jeden […]


Czytaj dalej

<![if !vml]><![endif]>

 

 

 

Od poniedziałku 27 kwietnia 2026 roku lekarze mogą w łatwy sposób określać poziom refundacji na e-receptach dla produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W systemie gabinet.gov.pl uruchomiono mechanizm automatycznego określania poziomu refundacji leków na podstawie wprowadzonych przez lekarza rozpoznań klinicznych i aktualnie obowiązujących wskazań refundacyjnych.  
-Od dzisiaj na portalu gabinet gov.pl można korzystać z narzędzia przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską  zdejmującego z lekarzy odpowiedzialność za ustalanie stopnia refundacyjnego - tłumaczy Marcin Nowiński, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku. - Zgodnie z tym narzędziem lekarze nadal są odpowiedzialni za dane kliniczne, za które byli odpowiedzialni od zawsze, ale dzięki nowemu mechanizmowi zostaje zdjęta z nich odpowiedzialność za wyznaczenie stopnia refundacji danego preparatu. To jest sprawa, o którą od ponad 10 lat walczyło środowisko lekarskie i która jest wspólnym sukcesem NIL i ministra zdrowia. Zachęcam do korzystania z tego narzędzia. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Zdrowia, jeśli pilotaż powiedzie się, zostanie wyznaczony czas dla podmiotów, które dostarczają systemy informatyczne do szpitali i przychodni i - mam nadzieję - że w przeciągu kilku miesięcy stanie się powszechny w programach, z których lekarze i lekarze dentyści korzystają na co dzień.

Nowy mechanizm automatycznie podpowiada (a czasem narzuca) poziom refundacji leku na recepcie na podstawie danych wprowadzonych przez lekarza do systemu - głównie:

  • rozpoznania (kod ICD-10),
  • wieku pacjenta,
  • uprawnień dodatkowych (np. senior 65+, dzieci, ciąża),
  • wskazań refundacyjnych zapisanych w aktualnych obwieszczeniach.

Celem jest ograniczenie błędów w receptach i zmniejszenie ryzyka nieprawidłowej refundacji (za którą wcześniej odpowiadał lekarz). System analizuje zgodność przepisywanego leku z oficjalnymi wskazaniami refundacyjnymi i dobiera właściwy poziom odpłatności (np. bezpłatny, ryczałt, 30 proc., 50 proc.,  100 proc.).

W praktyce oznacza to:

  • mniej ręcznego wybierania poziomu refundacji przez lekarza,
  • większą kontrolę zgodności z przepisami,
  • potencjalnie mniej korekt i zwrotów ze strony NFZ.

Nowa funkcjonalność będzie fakultatywna - to lekarz sam zdecyduje, czy chce z niej skorzystać oraz czy wskazać szczegółowe rozpoznanie. Dzięki temu nie będzie musiał na bieżąco śledzić zmian w przepisach refundacyjnych, ponieważ system wyręczy go i poprowadzi przez proces krok po kroku. W przypadku wielu produktów samo podanie rozpoznania wystarczy do prawidłowego określenia odpłatności za lek.

- Korzystanie z automatu nie będzie obowiązkowe. Przy pierwszym wypełnieniu ankiety system zapamięta wybrane rozpoznanie oraz udzielone odpowiedzi. Poziom odpłatności zostanie określony na podstawie kodów klasyfikacji ICD-10, choć w niektórych przypadkach może być wymagane dodatkowe doprecyzowanie. To istotna zmiana, ponieważ nowe narzędzie zdejmuje z lekarzy ciężar samodzielnego weryfikowania poziomu refundacji, co znacząco usprawni codzienną pracę - dodaje Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. 

Centrum e-Zdrowia opublikowało film instruktażowy, który szczegółowo wyjaśnia działanie nowego mechanizmu refundacji w aplikacji gabinet.gov.pl.

opr. AK (źródło gazetalekarska.pl)
 

Delegatura Elbląska OIL w Gdańsku zaprasza na wyjazd szkoleniowo-integracyjny lekarzy seniorów elbląskiej delegatury do Gdańska w sobotę 20 czerwca 2026 roku. W planach zwiedzanie Głównego Miasta w Gdańsku i Westerplatte.

Wymagane jest posiadanie z sobą legitymacji emeryta.

Fot. Pixabay

Program wyjazdu do Gdańska:

Wyjazd z Elbląga - z parkingu przy Sądzie Okręgowym, ul. Trybunalska (od strony Urzędu Miejskiego)

Godz. 7.20 - zbiórka

Godz. 7.30 – odjazd

Od ok. godz. 9.00 - zwiedzanie z przewodnikiem Głównego Miasta Gdańska, przede wszystkim zabytków przy ulicy Długiej i Długim Targu, m. in. z wstępami do Ratusza, Dworu Artusa oraz do Bazyliki Mariackiej

Godz. 12.30 - obiad w restauracji na uboczu Głównego Miasta Gdańska (rezerwacja) -– odpłatność we własnym zakresie

Godz. 14.00 - rejs z Długiego Pobrzeża rzeki Motławy (rezerwacja) na płw. Westerplatte (miejsca pierwszej bitwy II wojny światowej), spacer po półwyspie, w tym przede wszystkim zwiedzenie pomnika upamiętniającego polskich obrońców wybrzeża oraz krótki pobyt nad morzem

Godz. 15.30 - wykład nt. wpływu morza na zdrowie

Godz. 16.30 - rejs powrotny z Terminalu Westerplatte na Długie Pobrzeże rzeki Motławy (rezerwacja), bezpośrednio po powrocie odjazd do Elbląga

Planowany powrót do Elbląga ok. godz. 18.30

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany programu, ze względu na sytuacje niezależne od organizatora, zwłaszcza ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz niemożliwość wejścia do planowanego obiektu z powodu jego nieplanowanego wyłączenia ze zwiedzania

Zapisy lekarzy seniorów w terminie do dnia 29 maja 2026 r. w siedzibie Delegatury w Elblągu, ul. Studzienna 29A - osobiście lub telefonicznie, tel. 55/235 39 25

Koszt wyjazdu za 1 osobę ok. 270,- zł przy uczestnictwie 20 osób

Koszt obejmuje:

- przewóz „busem”

- ubezpieczenie NNW

- usługi przewodnickie

- bilety wstępów do obiektów (ulgowe/grupowe)

- rejs w obie strony

- opiekę pilota

Koszt nie obejmuje:

- Kosztu obiadu

- Kosztów innych wydatków osobistych

Przygotowała w imieniu organizatora:

Alina Koczara

Pilot wycieczek

-->