-Reprezentuję dziś całe środowisko medyczne – powiedział Artur Dziadkiewicz, lekarz neurolog ze szpitala w Wejherowie, członek Zespołu ds Opiniowania Sądowo-Lekarskiego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. – Lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, laborantki, techników i innych. W ten symboliczny sposób bierzmy udział w obchodach rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Uroczyste podniesienie flagi na Górze Gradowej było jednym z wydarzeń obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku w Gdańsku.
Biało-czerwoną patchworkową flagę wspólnie uszyły różne grupy społeczne: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci./Fot. FB Aleksandry Dulkiewicz
Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu, po II wojnie światowej, odbyły się w Polsce 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory uważane są za symboliczny upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy środkowo-wschodniej.
Z okazji przypadającej w tym roku 31. rocznicy tych wyborów w Gdańsku odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających tę rocznicę. Z powodu trwającej cały czas epidemii tegoroczne obchody mają uroczysty ale bardziej kameralny charakter. Przez cały dzień gdańskie ulice były przystrojone flagami, mieszkańcy mogli uczestniczyć w obchodach na żywo lub obejrzeć transmisję niektórych z nich na przykład na Facebooku prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
-Reprezentuję dziś całe środowisko medyczne – powiedział Artur Dziadkiewicz, lekarz neurolog ze szpitala w Wejherowie podczas uroczystości na Górze Gradowej, podczas której wciągnięto na maszt patchworkową flagę Polski/ Fot. FB Aleksandry Dulkiewicz
Uroczystość podniesienia flagi uszytej w 2019 roku podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku odbyła się o godz. 14.00 na terenie Hevelianum. W ceremonii wzięli udział: m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Michał Glaser, prezes Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot, Iwona Kwiatkowska właścicielka restauracji Perła Bałtyku i Artur Dziadkiewicz, lekarz ze szpitala w Wejherowie.
-Do wspólnego podniesienia flagi Miasto zaprosiło przedstawicieli środowisk najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa – tłumaczy Artur Dziadkiewicz – Czyli środowiska medycznego i tzw. małych przedsiębiorców. To jest bardzo miły i potrzebny naszemu środowisku symboliczny gest. Jestem pracownikiem szpitala w Wejherowie, do którego też trafiali pacjenci z wirusem covid-19. Nasz szpital nie był szpitalem jednoimiennym, ale to wcale nie zmniejszało obaw pracowników, bo my nie wiedzieliśmy, czy pacjenci którzy do nas trafiają, mają wirusa czy nie. Na pewno na początku epidemii były różne kłopoty, ale szpital bardzo szybko zaczął działać sprawnie w tych trudnych warunkach. Jako lekarz czułem się bezpiecznie, nie mieliśmy w szpitalu ogniska zachorowań, dostęp do środków ochrony też był odpowiedni.
W 2019 roku podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprosił do udziału w akcji Wspólna Flaga – Wspólna Polska. Biało-czerwony patchwork wspólnie uszyły różne grupy społeczne: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Flaga zawisła wtedy na maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca.
Uroczystość podniesienia flagi uszytej w 2019 roku podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku odbyła się o godz. 14.00 na terenie Hevelianum./Fot. FB Aleksandry Dulkiewicz
– Ta flaga została uszyta z wielu małych kawałków – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Każdy z nich dodała inna osoba: imigrantki, singielki i matka czwórki dzieci, a także wierzący i ateiści, wegetarianie i tradycjonaliści. Ta flaga jest jak cała Polska.
opr AK