Nagrodzeni w 2018 roku. Paweł Orłowski marszałek woj. pomorskiego (od lewej), lekarz chorób wewnętrznych Danuta Pietrzak Patelak, lekarz dentysta Maria Szczęsny i Małgorzata Pytel, pracownica biura OIL w Gdańsku. Fot. Wiesława Klemens
Nagroda Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae została ustanowiona w 2005 roku. Otrzymują ją przede wszystkim lekarze i lekarze dentyści, którzy szczególnie wyróżnili się w działaniu lekarskiego samorządu zawodowego, w pracy na rzecz Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.
Nagrodę mogą otrzymać także osoby spoza środowiska lekarskiego, które zasłużyły się szczególnie współpracując z Okręgową Izbą Lekarską we wszystkich dziedzinach wpływających na zwiększenie prestiżu stanu lekarskiego, podniesienie poziomu kultury, sprawności fizycznej i intelektualnej lekarzy i lekarzy dentystów.
– Idea była dla nas bardzo jasna: przyznajemy nagrodę kolegom, ale też osobom spoza środowiska medycznego, które działają na rzecz samorządu – mówi Anna Sobieszek-Kundro członek Kapituły Nagrody. – A wiemy z doświadczenia, że takich społeczników, którzy chcą poświęcać swój czas i energię trudno znaleźć. Więc tych, którzy tę siłę w sobie znajdują, wyróżniamy i im dziękujemy. Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae to nagroda pamiątkowa: pióro, medal, po prostu dowód pamięci i wdzięczność.
Nagroda przeznaczona jest także dla osób, które pełniąc ważne funkcje ustawodawcze lub wykonawcze w państwie polskim podejmują, wspólnie z samorządem lekarskim, wysiłek na rzecz zmiany wadliwego systemu ochrony zdrowia, wiedząc, że jest to dziedzina bliska każdemu człowiekowi.
W ciągu kadencji nagroda przyznawana jest nie więcej niż dziesięciu członkom samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Maksymalna liczba lekarzy uhonorowanych nagrodą w każdym roku nie przekracza trzech osób. W szczególnych przypadkach nagrodę można przyznać także innym osobom, bez ograniczenia ilości nagród, w ramach posiadanych środków budżetowych. Swoje kandydatury może zgłaszać każdy lekarz.