XLIV Sprawozdawczy Okręgowy Zjazd Lekarzy w Gdańsku odbył się w sobotę 15 marca 2025 roku w budynku Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zjazd upoważnił ORL do przekazania środków finansowych na dokończenie budowy Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego, dyskutowano też o funkcjonowaniu nowej inwestycji, której otwarcie zaplanowano na koniec września br. 

XLIV Sprawozdawczy Okręgowy Zjazd Lekarzy w Gdańsku, z lewej Dariusz Kutella (stoi z mikrofonem) prezes OIL w Gdańsku

Nagroda Aleksandry Gabrysiak dla prof. dr hab. n. med. Anny Liberek

-Dzisiejsza uroczystość jest ostatnią w tym składzie, w tej kadencji. Następny Zjazd odbędzie się po wyborach i będą już nowi delegaci, dlatego to jednocześnie podsumowanie całej kadencji - rozpoczął Zjazd Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.   

Podczas spotkania tradycyjnie wręczono Nagrodę im. Aleksandry Gabrysiak przyznawaną lekarzom wybitnym, wyjątkowym, z pasją, którzy robią więcej niż wymaga od nich wykonywany zawód. Laureatką Nagrody im. dr Aleksandry Gabrysiak za rok 2024 wybrana została prof. dr hab. n. med. Anna Liberek. Nagrodę jak co roku wręczyła profesor Grażyna Świątecka z Kapituły Nagrody.     

 - Przypomnę, że to jest już 30 nagroda, a więc od 30 lat Izba Lekarska przyznaje wybranym lekarzom nagrodę imienia Aleksandry Gabrysiak, której sylwetki w tym gronie nie muszę przypominać, ale po raz pierwszy nagradzamy po niezwykłym wydarzeniu, jakim jest proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak, który ruszył w październiku 2024 roku - powiedziała profesor Świątecka. - Dziś to zaszczytne wyróżnienie otrzymuje prof. dr hab. n. med. Anna Liberek, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Jak dobrze że możemy wydobywać z ukrycia i ukazywać piękno naszego zawodu w konkretnej osobie. Pani profesor to wybitny specjalista w dziedzinie pediatrii, a w sposób szczególny w niezwykle trudnej hepatologii dziecięcej (...). Prowadzi jedyną na Pomorzu i Polsce Północnej poradnię hepatologiczną dla dzieci, jest autorką licznych publikacji naukowych, organizatorką konferencji naukowo szkoleniowych, hojnie dzieli się wiedzą ze studentami i młodszymi lekarzami.

Profesor Grażyna Świątecka (z lewej) i nagrodzona Nagrodą im. Aleksandry Gabrysiak - profesor Anna Liberek 

Profesor Świątecka dodała, że laureatka wykształciła wielu wybitnych specjalistów, jest dla nich wzorem lekarza, a - co podkreślają jej pracownicy - jej niezwyczajna opieka nad małymi pacjentami i ich rodzinami daleko wybiega poza standardy medycznego postępowania, obejmuje całego chorego z jego problemami rodzinnymi niosąc im pomoc i wsparcie. 

Wzruszona profesor Anna Liberek powiedziała, że jest zaszczycona nagrodą samorządu lekarskiego. Przypomniała postać Aleksandry Gabrysiak, jej ciągłą służbę człowiekowi. - Dla nas jako lekarzy jej postać lekarza ciała i duszy powinna być wzorem - dodała nagrodzona profesor. - Nie robię nic nadzwyczajnego. Jestem pediatrą, cieszę się, że udało się nam stworzyć zespół nie tylko leczący ale będący blisko samego pacjenta. 

Nagroda Pro Bono - dla osób zasłużonych dla samorządu lekarskiego

Wręczono też nagrodę Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae, którą samorząd ustanowił w 2005 roku.

-Otrzymują ją przede wszystkim lekarze i lekarze dentyści, którzy szczególnie wyróżnili się w działaniu lekarskiego samorządu zawodowego, w pracy na rzecz Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku - tłumaczył Dariusz Kutella. - Nagrodę mogą otrzymać także osoby spoza środowiska lekarskiego, które zasłużyły się szczególnie współpracując z Okręgową Izbą Lekarską we wszystkich dziedzinach wpływających na zwiększenie prestiżu stanu lekarskiego, podniesienie poziomu kultury, sprawności fizycznej i intelektualnej lekarzy i lekarzy dentystów.

Laureaci Nagrody Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae - adw. Karol Kolankiewicz, w środku Maria Janiak obok Małgorzata Cimoszko-Rams 

Tegorocznymi Laureatami Nagrody Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae, decyzją Kapituły z dnia 20 lutego 2025 roku zostali:

kol. Małgorzata Cimoszko-Rams

kol. Maria Janiak

adw. Karol Kolankiewicz 

-To fascynująca praca, możliwość pomocy wielu lekarzom niesłusznie oskarżanym - powiedziała Maria Janiak, członkini Okręgowego Sądu Lekarskiego w Gdańsku. - Staramy się być sprawiedliwi, pewnie różnie to wychodzi, zawsze jednak dążymy do ujawnienia prawdy. Dziękuję za uznanie, myślę że to nagroda dla wszystkich sędziów naszego sądu. 

Nagrodzony Karol Kolankiewicz podziękował wszystkim prezesom OIL w Gdańsku za wsparcie, naukę, natchnienie i otwartość na pomysły, w tym na turniej szachowy, który odbywa się w Izbie dwa razy w roku właśnie z inicjatywy mecenasa Kolankiewicza. 

Sprawozdanie prezesa ORL. Otwarcie Ośrodka już we wrześniu. Jak powstawał?  

Obowiązkowym elementem Zjazdu są sprawozdania z całorocznej pracy Prezesa, Komisji Rewizyjnej, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Okręgowego Sądu Lekarskiego. Tym razem prezes Dariusz Kutella mówił przede wszystkim o kończącej się budowie Ośrodka Szkoleniowo-Naukowego. 

-Dokonuje się na naszych oczach rzecz, która w żadnej izbie nie miała miejsca - mówił prezes OIL. - W tym roku odbierzemy inwestycję, która na początku wydawała się prostym przedsięwzięciem, a w miarę jak zagłębialiśmy się w jej realizację, pojawiały się niemałe problemy. W ich pokonaniu pomagali nam współpracujący z nami kontrahenci.  

Prezes przedstawił szczegółową prezentację na temat budowy Ośrodka, omówił kwoty wydane do tej pory na inwestycję i plany na przyszłość. Przedstawił treść tablicy, która zawiśnie na budynku. To m.in słowa:

"Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku kontynuuje tradycje najstarszej polskiej organizacji samorządowej lekarzy Collegium Medicum powstałej w Gdańsku  na początku XVII wieku. Jednym z priorytetów działalności Izby Lekarskiej jest ustawiczne kształcenie lekarzy w trosce o dobro pacjentów i zdrowie społeczeństwa. Ośrodek Szkoleniowy powstał z inicjatywy i funduszy samorządu lekarskiego, realizuje ten cel poprzez wykorzystywanie najnowszych osiągnięć naukowych i innowacyjnych metod nauczania. To także przestrzeń dialogu i spotkań służących doskonaleniu medycyny w zmieniającym się świecie. Przez wiedzę do zdrowia chorego."   

Roman Budziński, wiceprezes OIL w Gdańsku, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego gdańskiej Izby

Jak będzie działał Ośrodek Naukowo-Szkoleniowy? Dla lekarzy i nie tylko 

Prezes Kutella przypomniał, że Okręgowa Rada Lekarska realizując tę inwestycję wykonywała uchwały podjęte przez Zjazd Lekarzy. Omówił kolejne etapy powstawania Ośrodka od pozyskania nieruchomości po zakończenie budowy: pozyskanie działek, sporządzenie projektu architektonicznego, konkurs na projekt i wybór jednego wykonawcy.    

-Na kolejnym etapie w 2023 roku wyłoniliśmy generalnego wykonawcę Allcon i zawarliśmy z nim umowę - tłumaczył prezes Kutella. - To również zostało zatwierdzone przez Zjazd. Zasady finansowania inwestycji budowlanej zostały określone i uzupełnione w 2024 roku, kiedy mogliśmy wziąć kredyt na 34 miliony, a potem dodatkowo z Naczelnej Izby Lekarskiej 2 mln zł na bardzo atrakcyjnych warunkach. Z tych 34  milionów chcemy wykorzystać tylko 20 milionów kredytu, resztę mamy okazję przy naszych możliwościach pokryć ze środków własnych. Uchwały od 2015 do 2024 roku podejmowane przez Zjazd dawały nam możliwość wydawania pieniędzy na tę inwestycję - na to składał się m.in. zakup działek, wykupienie wieczystego użytkowania, uporządkowanie terenu, podjęcie współpracy z Costa Projekt i Top Projekt, zorganizowanie konkursu architektonicznego, konsultacje dendrologów. Te etapy są za nami, ale to wszystko kosztowało i w tym celu co roku były podejmowane uchwały zwiększające środki na naszą inwestycję. 

Przypomnijmy, że łączna powierzchnia stref użytkowych obiektu to 4218 mkw, do stref użytkowych należą: strefa parkingowa na 50 samochodów, szkoleniowo-konferencyjna (na 300 osób), restauracyjna, areopag, noclegowa (hotel na 25 pokoi, w tym jeden dla niepełnosprawnych), część techniczna i część sportowa. Całkowity koszt tej ogromnej i unikatowej inwestycji (w tym wykończenie pod klucz) wyniesie ok 59,5 mln zł.

Pozostaje wyposażenie obiektu, ustalenie zasad prowadzenia ośrodka - wątpliwości nie budzi prowadzenie działalności niezarobkowej na rzecz lekarzy i lekarzy dentystów. Jednak aby Ośrodek mógł prowadzić działalność zarobkową dla osób z zewnątrz - choćby dla mieszkańców dzielnicy Aniołki, którzy otrzymali zapewnienie od Izby Lekarskiej, że funkcjonowanie działających na tym terenie przed budową Ośrodka kręgielni i siłowni będzie utrzymane - potrzebna jest zgoda Izby Lekarskiej, Gminy Miasta Gdańska i Skarbu Państwa. Trwają rozmowy, dzięki którym uzyskanie tej zgody stanie się możliwe. 

Kształcenie lekarzy i lekarzy dentystów, debaty i publikacje 

Jest już też wstępny plan działania Ośrodka - to m.in. debata raz w miesiącu na tematy istotne dla środowiska medycznego, które będą odbywać się w  mniejszym budynku Ośrodka, gdzie zaplanowano areopag - przestrzeń dyskusji. Po debatach - publikacje w internecie i stopniowe tworzenie opiniotwórczego środowiska lekarskiego. 

-Planujemy ciągi kształcenia ustawicznego, kursów specjalizacyjnych - tłumaczył Roman Budziński, wiceprezes OIL w Gdańsku, przewodniczący Komisji Kształcenia gdańskiej Izby. - Bardzo w tym roku realnej możliwości kształcenia w zakresie umiejętności lekarskich i certyfikatów, programy kształcenia ustawicznego, dwanaście ciągów dla różnych grup lekarzy i lekarzy dentystów. Możliwe są też działania w oparciu o Polonię medyczną, możliwości jest wiele. Rada Ośrodka na pewno będzie dbała też o proporcje między naukowo-szkoleniową działalnością Izby, a ewentualnymi wydarzeniami komercyjnymi.

Występ Gdańskiego Chóru Lekarzy 

Zjazd Lekarzy upoważnił Okręgową Radę Lekarską gdańskiej Izby do przekazania potrzebnych środków finansowych na zakończenie budowy Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego, ustalono też, że ostateczna kwota na inwestycję Izby (ze wszystkich źródeł) nie może przekroczyć 66 mln. zł.

Autorem zdjęć jest Wiesława Klemens, redaktor naczelna Pomorskiego Magazynu Lekarskiego   

AK