Prawie dwieście osób – przedstawicieli izb lekarskich z całego kraju – uczestniczyło w ostatni weekend maja br w Konwencie Prezesów Okręgowych Izb Lekarskich, XXIV Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Lekarzy, Ogólnopolskiej Konferencji Redaktorów Pism Lekarskich oraz II Pomorskiej Konferencji Prawników Izb Lekarskich w Gdańsku.
Prezesi, prawnicy, młodzi lekarze i redaktorzy samorządowych mediów spotkali się w grupach roboczych, aby w doświadczonym gronie dyskutować o aktualnych problemach – np redaktorzy zastanawiali się, czy okręgowym izbom potrzebny jest rzecznik prasowy, kto taką funkcję powinien pełnić, jak obecnie samorządy lekarskie kontaktują się z mediami.
W sobotę podczas wspólnego dla wszystkich grup panelu mówiono m.in o problemie media vs. lekarze. Aby lekarze zyskali szerszą perspektywę, najpierw wysłuchali dziennikarzy zaproszonych na spotkanie przez Romana Budzińskiego prezesa OIL w Gdańsku (na zdjęciu pierwszy z prawej obok Ryszard Golański red. naczelny Gazety Lekarskiej).
– Obecne media internetowe opierają się na narracji emocjonalnej – mówił Wojciech Suleciński dziennikarz TVP Gdańsk, Radia Gdańsk. – Ważne są gwałtowne emocje a nie obiektywizm, bezstronne przedstawienie faktów. Trudno tłumaczyć czy polemizować z ludźmi, którzy płaczą po śmierci dziecka, trudno tę emocjonalną narrację zrównoważyć. Nie można jednak uciekać od kontaktu z mediami. Ze strony lekarzy brakuje naturalnego eksperckiego głosu, instytucji PR która nauczy środowisko, jak współdziałać z mediami.
– Dziennikarze stracili poczucie wartości tego, co to jest rzetelność – uważa Małgorzata Solecka dziennikarka Medycyny Praktycznej, wcześniej m.in Rzeczpospolitej, Newsweeka. – Informacja ma się po prostu sprzedać a oni zarobić. Lekarze nie powinni być bierni i utyskiwać we własnym gronie na zachowanie mediów ale działać. Brak reakcji ze strony lekarzy sprawia, że media, dziennikarze stają się nieobliczalni.
Równie ciekawe i budzące emocje wykłady przygotowali i prowadzili młodzi lekarze. Mówili o tym, jak oceniają kształcenie podyplomowe i zaproponowali sposoby na jego poprawę. Przedstawili też wyniki ankiety przeprowadzonej wśród studentów medycyny, młodych lekarzy dotyczącej planów zawodowych. Wyniki ankiety, z których wynika że ponad 40 proc. z przepytanych lekarzy zamierza wyjechać do pracy zagranicę, zainteresowały także trójmiejskie media.
AK