Inspektorzy sanepidów z całego kraju mają do skontrolowania 7,5 miliona kart szczepień. - Moje osobiste zdanie jest takie, że niezaszczepionych dzieci jest znacznie więcej niż w naszych wykazach - przyznaje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
Jak podaje Gazeta Wyborcza Trójmiasto w artykule "Sanepid szuka niezaszczepionych dzieci" z 3 marca 2025 roku z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB wynika, że w Polsce ciągle rośnie liczba odmów szczepień. W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się prawie dwukrotnie: z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku, a w 2024 roku nie było wcale lepiej. Tylko na Pomorzu było 7641 niezaszczepionych dzieci (to wzrost o ponad tysiąc w porównaniu do roku poprzedniego).
Autorka Ilona Godlewska pisze, że według Głównego Inspektoratu Sanitarnego dane dotyczące niezaszczepionych dzieci są jednak niepełne. W Polsce nadal prowadzone są papierowe karty szczepień. I przychodnie podchodzą do tej dokumentacji różnorako. Zdarza się, że rodzice przenoszą dziecko do prywatnej przychodni i w jego pierwotnej pozostaje pusta karta. I tak ślad się urywa, bo nie wiadomo, czy dziecko jest de facto szczepione, czy też nie. Przychodnie mają obowiązek raportowania do sanepidów każdej odmowy szczepień. Ale stosują różne kryteria. Najwyższa Izba Kontroli informuje, że w części POZ informacje z raportów nie pokrywały się z dokumentacją medyczną. 
Jednocześnie skokowo wzrasta liczba zachorowań na niektóre choroby zakaźne, np. na krztusiec. W 2024 r. odnotowano 32,4 tys. przypadków tej choroby - niemal 30-krotnie więcej niż w 2023 roku.
Dlatego Główny Inspektor Sanitarny zarządził szczegółową weryfikację kart szczepień. Ma to dać odpowiedź na pytanie - ile faktycznie jest w Polsce niezaszczepionych dzieci i dlaczego nie zostały zaszczepione.

Zbigniew Zawadzki z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku zapowiada, że kontrolą będą objęte wszystkie punkty szczepień w Polsce - mówi - Nadrzędnym celem kontroli jest zweryfikowanie stanu zaszczepienia dzieci i młodzieży w poszczególnych rocznikach na podstawie udostępnionych kart uodpornienia, z jednoczesnym odniesieniem liczby kart do liczby osób z deklaracją wyboru świadczeniodawcy.

opr. AK