W związku z pojawiającą się dużą liczbą pytań dotyczących zasad delegowania przez Wojewodę lekarzy i lekarzy dentystów do walki z pandemią koronawirusa przedstawiamy zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Opracowanie zostało przygotowane przez mecenasa Karola Kolankiewicza.

Pragniemy jednocześnie przypomnieć, że nowelizacja ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 nie została do tej pory opublikowana, a więc formalnie nie obowiązuje. Z ostatnich, medialnych, doniesień wynika, że ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw możemy spodziewać się w grudniu 2020. Dopiero wtedy wejdą w życie te przepisy, które są w niej zawarte, a które są przedmiotem poniższego opracowania.

Tym samym nie jesteśmy w stanie w sposób konkretny odpowiedzieć na niektóre pytania – np. dotyczące zasad ubiegania się o orzeczenie w sprawie choroby przewlekłej wydawane przez lekarza orzecznika ZUS. Szczegółowe przepisy mające to określać jak na razie nie istnieją.

SKIEROWANIA – ODPOWIEDZI NA NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Jednocześnie ponownie przypominamy o możliwości składania dobrowolnych oświadczeń o istnieniu przeciwwskazań do delegowania do pracy przy epidemii. O formie i sposobie składania powyższych oświadczeń informowaliśmy w osobnym komunikacie oraz za pośrednictwem newslettera.