Atheneum Gedanense Novum GUMedu wypełniona po brzegi młodzieżą
Ponad dwustu młodych uczestników w auli GUMed i setki przed monitorami komputerów - kolejna edycja Młodzieżowych Spotkań z Medycyną, organizowanych wspólnie przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku i Gdański Uniwersytet Medyczny okazała się wielkim sukcesem.
W auli Atheneum Gedanense Novum zgromadzili się 29 października 2024 roku licznie młodzi ludzie z trójmiejskich liceów, ale też ich koledzy z całego Pomorza. Okazją było wydarzenie, cieszące się rosnącym zainteresowaniem i niesłabnącą od lat popularnością czyli Młodzieżowe Spotkania z Medycyną. Wtorkowe spotkanie zainaugurowało 14. edycję konferencji.
Młodzieżowe Spotkania z Medycyną to projekt stworzony przez prof. Tomasza Zdrojewskiego, kierownika Zakładu Prewencji i Dydaktyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Romana Budzińskiego, wiceprezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, który od 2011 roku daje młodym ludziom okazję do edukacji medycznej i prewencji zdrowotnej.
fot. Paweł Sudara/ GUMed
- Bardzo się cieszę, że jest Was tak wielu, a jeszcze więcej ogląda nas dzięki transmisji internetowej. Formuła naszych spotkań jest zawsze taka sama. Najpierw oddajemy głos młodym, po nich kolejne prezentacje ekspertów, praktyków medycyny. Dzisiejsze konferencje zapowiadają się arcyciekawie - zapowiadał prof. Tomasz Zdrojewski, organizator i moderator MSM.
Na spotkaniu Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku reprezentowała dyrektor biura OIL w Gdańsku Paulina Siedlecka.
Emilia Ługowska i Piotr Kozioł zaprezentowali interesujący referat o zaburzeniach odżywiania wśród młodzieży
Pierwszymi prelegentami byli uczniowie 4 klasy z VIII LO w Gdańsku, Emilia Ługowska i Piotr Kozioł. Przedstawili oni prezentację pt. „Motylki, czyli czym są zaburzenia odżywiania”. Młodzi skupili się na ukazaniu zagrożeń związanych m.in. z bulimią i anoreksją, na które są dziś szczególnie narażone młode osoby. - W tych chorobach społecznych czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi są media społecznościowe, które kreują wizerunek naszych ciał. Dziś wszyscy młodzi ludzie, bez względu na płeć, mogą wpaść w spiralę, która doprowadza do uzależnienia od mediów, ale też powoduje ich choroby związane z odżywianiem - tłumaczyła Emilia. Młodzi prelegenci przywołali też zdjęcia z mediów społecznościowych osób, które zapadły na anoreksję. Była wśród nich dramatyczna historia młodej dziewczyny, dla której walka ze schorzeniem zakończyła się samobójczą śmiercią. Prezentacja wywołała duże wrażenie na wszystkich słuchaczach i zachęciła do refleksji nad przedstawionymi zagadnieniami.
Druga konferencja okazała się prawdziwym hitem spotkania, bowiem jako prelegent wystąpił dr hab. n. med. płk. Jacek Siewiera. Na co dzień Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w swojej prezentacji przypomniał, że jest też lekarzem anestezjologiem. Historia przedstawiona pn. „Pierwsze tygodnie pandemii w świetle doświadczeń z misji do Włoch” ukazała zgromadzonym nieznany powszechnie wątek z najnowszej historii kraju.
Minister Jacek Siewiera przywołał w swym wystąpieniu wspomnienia z pandemii we włoskiej Lombardii
W pierwszych tygodniach szalejącej w Lombardii pandemii minister Siewiera i towarzyszący mu lekarze wyjechali do Bergamo, gdzie pomagali w jednym z włoskich szpitali. Dużo miejsca prelegent poświęcił też kwestiom bezpieczeństwa i funkcjonowania państwa włoskiego w czasie pandemii. - Jako jeden z niewielu krajów zyskaliśmy dostęp do cennej wiedzy. Doświadczenia z naszego pobytu wykorzystaliśmy potem w kraju, a wiedzą tą nasze państwo podzieliło się z kilkunastoma innymi - mówił min. Jacek Siewiera.
Młodzi słuchacze mieli też okazję dowiedzieć się o wydarzeniach, które nie są powszechnie znane, m. in. o tajemniczej misji rosyjskich medyków do Włoch. W prezentacji uczestnicy mogli też obejrzeć nigdzie nie publikowane zdjęcia. Dynamiczna i ciekawa konferencja została nagrodzona gromkimi brawami.
Konferencję zwieńczył wykład profesora GUMed, dr hab. n. med. Tomasza Smiatacza, Kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych, członka Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego oraz zespołu ds. Covid-19 PAN. Jego prelekcja pt. „Czy warto się zaszczepić…?” wpisywała się we wcześniejsze konferencje, skupiając się na roli szczepień w funkcjonowaniu społeczeństwa. Dr hab. Tomasz Smiatacz podkreślał jak gigantyczną rolę odegrały szczepionki w rozwoju ludzkości.
Profesor Tomasz Smiatacz mówił o znaczeniu szczepień dla społeczeństwa
- Szczepienia są wielkim osiągnięciem medycyny. To jest przełomowy moment w historii całej medycyny, który uratował setki istnień ludzkich. Dzięki szczepionkom chronimy nie tylko siebie, ale chronimy najbliższych - mówił. Przedstawił też badania naukowe, które ukazały zmniejszającą się przez lata ilość chorych, zapadających na groźne choroby zakaźne. Dla przykładu dzięki systemowemu programowi szczepień w Polsce w ostatnich 20 latach odnotowano jedynie 4 przypadki zgonów na tężec.
Po każdym referacie młodzi uczestnicy mogli zadawać prelegentom pytania, które rozszerzyły wiedzę o prezentowanych zagadnieniach. Aktywni otrzymali książki i upominki ufundowane przez OIL w Gdańsku. Na zakończenie spotkania głos zabrała dyrektor Paulina Siedlecka, która podziękowała uczestnikom spotkania i zaprosiła młodzież do udziału w kolejnych edycjach wydarzenia. Warto dodać, że dyrektor biura otrzymała podziękowanie z rąk przedstawicieli GUMed za wkład w przygotowanie serii wydarzeń.
Prof. Tomasz Zdrojewski (pierwszy z lewej) i prof. Tomasz Smiatacz podziękowali Paulinie Siedleckiej, dyrektor biura OIL w Gdańsku i samorządowi lekarskiemu za organizację Młodzieżowych Spotkań z Medycyną
Młodzieżowe Spotkania z Medycyną adresowane są przede wszystkim do młodzieży licealnej, ale możliwy jest również udział młodszych pasjonatów medycyny. Udział w MSM jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na temat akcji można uzyskać w sekretariacie Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku (oil@oilgdansk.pl, tel. 524 32 00), ewentualnie u prof. Tomasza Zdrojewskiego (tomasz.zdrojewski@gumed.edu.pl, tel. 349 25 38).
Kolejne Spotkanie odbędzie się 19 listopada 2024 roku o godz. 13 w Atheneum Gedanense Novum.
Piotr Piotrowski
Autorem zdjęć jest Piotr Piotrowski
Paweł Sudara/ GUMed