Pod hasłem „Piękny uśmiech dla każdego” odbyło się dwudniowa konferencja lekarzy stomatologów z Pomorza. Organizatorem wydarzenia była Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku.

Na dwudniową konferencję gdańskiego środowiska lekarzy stomatologów przybyło blisko 140 medyków. Byli to profesjonaliści zrzeszeni w OIL Gdańsk, w Wojskowej Izbie Lekarskiej i pozostałych izbach lekarskich. Obrady odbyły się w dniach 27-28 kwietnia 2024 roku w gdańskim Hotelu Marina. Pomysłodawczyni cyklicznego spotkania,  lek. dent. Joanna Skonecka, wiceprezes  Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, otworzyła obrady, witając uczestników i dziękując osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia.

- Jest nam miło gościć na naszym spotkaniu licznie przybyłych przedstawicieli okręgowych izb lekarskich z całej Polski. Konferencję przygotowałyśmy razem z panią doktor Hanną Łangowską. Wspierały nas w tej pracy pracownice biura OIL - Ewa Sąsiadek i Aleksandra Bułhak-Stefanowicz - powiedziała doktor Skonecka.

Następnie głos zabrał lek. dent. Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. - Dziękuję za znakomite zorganizowanie naszego spotkania. Życzę byśmy wszyscy jak najwięcej skorzystali z tego, co organizatorzy dla nas przygotowali. Wykładowcom życzę udanych prezentacji i dobrego przekazania wiedzy, z którą chcą się podzielić z nami, lekarzami dentystami - powiedział prezes OIL Gdańsk.

W czasie dwóch dni wykładów, konferencji i prezentacji uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami z różnych dziedzin stomatologii - chirurgii stomatologicznej, pedodoncji, ortodoncji, stomatologii zachowawczej z endodoncją. Wszystko po to, by umożliwić praktykującemu lekarzowi wzbogacenie własnej praktyki o nowe metody leczenia, uwzględniające jednocześnie potrzeby pacjenta. Obrady zainaugurował wykład lek. dent. Witolda Popowicza „Mikrochirurgia endodontyczna w dobie cyfryzacji”. O nowoczesnych metodach pracy dentysty mówił lek. dent. Michał Trochimiuk w konferencji pt. „Drukowanie 3D w stomatologii - wprowadzenie i praktyczne zastosowanie”.

Lek. dent. Maciej Czerwiński wskazał zgromadzonym na zagadnienia praktyki zawodowej, w wystąpieniu pn. „Bezpieczna preparacja MAC czyli jak usuwać próchnicę bez ryzyka obnażenia miazgi”. W czasie sobotniej, popołudniowej sesji wykłady zaprezentowali kolejno: lek. dent. Maciej Bodal „Miejscowa antybiotykoterapia w leczeniu endodontycznym” i lek. dent. Hanna Sobczak-Zagalska „Pourazowe uszkodzenia zębów u dzieci - diagnostyka i leczenie”. Ostatnią konferencją w sobotę był wykład lek. dent. Justyna Horoszko-Czapla pt „Ortodoncja-kiedy i dlaczego u pacjenta w okresie wzrostu i pacjenta dorosłego”.

Wieczorem, w sobotę odbyła się także sesja samorządowa z zaproszonymi gośćmi. Była ona okazją, by uczestnicy II Pomorskich Spotkań Stomatologicznych mogli wymienić poglądy i doświadczenia na temat aktualnych problemów lekarzy dentystów.

Drugi dzień obrad otworzyła lek. dent. Olga Iluk swoim wykładem pt. „Ekspresem przez tkanki miękkie - kompendium wiedzy o zarządzaniu problemami śluzówkowo-dziąsłowymi w codziennej praktyce lekarza dentysty”. Po niej  dr hab. n. med. Jarosław Woroń mówił o praktyce zawodu w wystąpieniu pn. „Farmakoterapia w praktyce lekarza dentysty - korzyści i zagrożenia ”. II Pomorskie Spotkania Stomatologiczne zakończyła lek. dent. psycholog Dorota Dembińska-Rybak, prezentując wykład „Jak zadbać o własną energię i równowagę w życiu? W trosce o nas samych, zagrożeniach i rozwiązaniach z perspektywy współczesnej psychologii.” Uczestnictwo w konferencji było też okazją do uzyskania przez jej uczestników 12 punktów edukacyjnych.

Piotr Piotrowski

Fot. Marta Cyganek