Podczas pierwszego dnia XVII Krajowego Zjazdu Lekarzy w Jachrance koło Warszawy (czwartek 21 maja 2026 r.), w którym uczestniczy kilkuset delegatów - lekarzy i lekarzy dentystów z całego kraju i zaproszeni goście - wręczono odznaczenia samorządu lekarskiego osobom, które zasłużyły się dla środowiska lekarskiego. 

Tradycją zjazdów i ważnym punktem ich oficjalnej części jest wręczenie odznaczeń samorządu lekarskiego osobom działającym na rzecz samorządu lekarskiego i całego środowiska lekarskiego. 

-Dziś mamy święto samorządu, a ten moment jest szczególnym momentem dla tego święta - powiedział prof. Romuald Krajewski, kanclerz kapituły Odznaczenia „Meritus Pro Medicis”, który wręczał odznaczenia wspólnie z prezesem NRL Łukaszem Jankowskim.

To prestiżowe odznaczenie odebrał w Warszawie lekarz dentysta Dariusz Kutella (na zdjęciu), który szefował gdańskiej izbie przez dwie kadencje od 2018 do 2026  roku. 

Nagrody trafiły też do lekarzy: Leszka Orlińskiego (Świętokrzyska Izba Lekarska), Antoniego Junoszy-Szaniawskiego (Opolska Izba Lekarska), Andrzeja Matyi (OIL w Krakowie), Jacka Mazura (Opolska Izba Lekarska), Jolanty Orłowskiej-Heitzman (OIL w Krakowie), Artura de Rosier (Wielkopolska Izba Lekarska), Marka Zabłockiego (Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska), Bożeny Hoffman-Golańskiej (OIL w Warszawie).

Odznaczenie „Meritus Pro Medicis” przyznawane jest lekarzom oraz innym osobom szczególnie zasłużonym dla środowiska samorządu lekarskiego. Wnioski o jego nadanie mogą składać wszyscy członkowie izb lekarskich oraz ich organy. Odznaczenie przyznaje Kapituła Odznaczenia w drodze tajnego głosowania.

opr. AK